Tajemná životní pouť Larse Turmse
Před časem jsme se dočkali vydání další dramatizace z dílny Radioservisu-vydavatelství Českého rozhlasu, tentokrát navíc ve spolupráci s mladým a úspěšným vydavatelstvím OneHotBook. Nahrávky Českého rozhlasu jsou zárukou profesionality a kvality podepřené dlouholetou zkušeností s mluveným slovem. A Tajemný Etrusk tuto dobrou tradici ctí a potvrzuje.
Archivy Českého rozhlasu jsou bohaté, ale většina děl si zatím nenašla k posluchačům cestu jinak, než jednou nebo dvakrát v určený čas přes rádiové přijímače. Mnohdy jsou úspěšné tituly zařazené do takzvaného Zlatého fondu Českého rozhlasu vydávány až po letech, ale Tajemný Etrusk je v tomto výjimkou, protože se jedná o nahrávku z roku 2014. Netrvalo tedy ani rok, než se dostala na CD nosiče a do digitální distribuce. Doufejme, že je to předzvěst toho, že se vbrzku dočkáme i jiných vydařených titulů, na které zatím v archivu padá prach. Bylo by se vskutku na co těšit.
Ale teď už se nechme touto dramatizací unášet zpět v čase, abychom se mohli v 5. století před naším letopočtem vydat s Larsem Turmsem na jeho životní cestu. A že to bude cesta skutečně pestrá. Spolu s hlavním hrdinou nás na ní autor Mika Waltari provede po celém starověkém Středomoří. Budeme přihlížet, vlastně naslouchat, nejednomu válečnému střetu, protože příběh se odehrává v období, kdy se tehdejší svět otřásá v bouři řecko-perských válek, v bouři, která hrozí zničit i křehkou a vyspělou civilizaci Etrusků, jejíž území se rozkládalo v dnešním Toskánsku, také se jim říkalo zkráceně Tusci, což už je dnešnímu názvu oblasti blízké. A v neposlední řadě budeme svědky také mnoha zápolení na milostném poli, protože i toho je Turmsův (a nejen jeho) život plný.
Příběh je vyprávěn retrospektivně a vypráví nám ho sám Lars Turms, když už je starý a posledním, co musí na tomto světě vykonat, je vyprávět svůj příběh. Vypráví ho charismatickým hlasem ostříleného herce Viktora Preisse, který promlouvá v nejedné audioknize a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Právě za své rozhlasové herectví byl letos již po několikáté odměněn posluchači vítezstvím v anketě Neviditelný herec. Můžete ho slyšet i v další historické roli jako císaře Claudia v dramatizaci Gravesova románu Já, Claudius, také jde o dramatizaci Českého rozhlasu a právem patří do jeho Zlatého fondu. Zajímavé je v této souvislosti podotknout, že jako Claudius sepisuje Preiss Dějiny Etrusků a nyní se jako tajemný nebo lépe řečeno nesmrtelný Etrusk vrací v čase, aby tvořil podstatnou část právě těchto dějin. To jen potvrzuje, že díky audioknihám můžeme nalézt mnohdy nečekané souvislosti.
Víc prostoru než Viktor Preiss však dostane jiný herec, a to Lukáš Hlavica v roli mladého Turmse, který dobrodružství v přítomném čase prožívá a uvěříte mu to. Viktor Preiss plní jako starý Turms také roli vypravěče, jenž posouvá děj vpřed a zároveň má na starosti doplňující a vysvětlující vsuvky.
Dobrým krokem zkušené rozhlasové režisérky Hany Kofránkové bylo zdramatizovat román v celé jeho plastičnosti s velkým množstvím postav, které Turms na dlouhé cestě při hledání své pravé identity potkává. V devítihodinové audioknize tak uslyšíte mnoho herců, i v malých rolích jsou obsazeni herci zvučných jmen, například: Otakar Brousek st., Otakar Brousek ml., Josef Somr či Michal Pavlata. Všichni tito a celá plejáda dalších herců výborně doplňují ústřední postavy, kterými jsou kromě již zmíněného Larse Turmse (staršího i mladšího) také jeho přátelé Dorieus v podání Davida Matáska a Mikón hovořící charakteristickým hlasem Ivana Řezáče.
Ale především Arsinoé, žena Turmsova života, jeho femme fatale, která s jeho osudem nejednou pořádně zamíchala a jejíž nálady a rozmary stejně jako milostné vytržení velice přesvědčivě zahrála Dana Černá. Nesmím zapomenout také na charismatickou Valérii Zawadskou v roli vznešené Tanakil, jejímuž sametovému a mateřsky uklidňujícímu hlasu se postupem času dostává v dramatizaci většího prostoru. A naštěstí nejen v této, konečně si jí totiž všiml rozkvétající audioknižní průmysl, díky němuž ji tak slyšet v audioknize vydavatelství OneHotBook Babička pozdravuje a omlouvá se, kde už má prostor neomezený, protože je jedinou vypravěčkou příběhu malé Elsy.
Ale zpět k Turmsovi, ten cestu za svým pravým já a zpět k sobě samému začne věštírnou v Delfách (kterou mimochodem už Viktor Preiss důvěrně zná z role Claudia), na své cestě však neputuje pouze po prašné pevnině starověkého Řecka, ale plaví se také po Středozemním moři, které propluje křížem krážem, než se konečně opět dostane na pevninu, tentokrát italskou a později do Říma, aby se po mnohaletém putování a mnohých strastech dostal konečně do země Etrusků a našel „svou zemi a své jezero“. Ale dobře ví, že tím končí jeden věk, stejně jako v dalším Waltariho historickém románu Pád Cařihradu.
Přestože se jedná o historický román, jeho témata jsou navýsost současná, což je pro Waltariho typické. O aktuálnosti tématu mezilidských a zde především milostných vztahů, které mohutně hýbou celým Turmsovým životním příběhem, snad netřeba ztrácet slov. Tyto vztahy sice ještě nebyly svázány pozdější křesťanskou morálkou a proto mohou současnému posluchači některé postoje, jednání či reakce postav připadat trochu zvláštní, ale na podstatě problému ani uplynutí několika staletí nic nezmění.
A na touze nalézt sám sebe také ne, ani ta nikdy nezapadá prachem a nestane se prošlou mincí. Jak říká na samém začátku autor Mika Waltari ústy Petra Kostky, kdo by netoužil po tom nalézt svou zemi, své jezero a sám sebe. Toužil po tom kdysi Lars Turms, pokud po tom toužíte také, bude Vám jeho cesta inspirací, ale nepochybně potěší svým velkorysým a kvalitním zpracováním všechny příznivce audioknih. Pořídit si ji můžete na Audiotéce.cz.
Niki
(Mika Waltari: Tajemný Etrusk, Radioservis, OneHotBook 2014)