Život na nitích Heleny Štáchové
Tentokrát Vám přináším recenzi na netradičně pojatou autobibliografii loutkoherečky a ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové, která se asi nejvíc zapsala do povědomí posluchačů jako interpretka Máničky a později i její bábinky-paní Kateřiny. Pro milovníky televizních seriálů není jistě bez zajímavosti, že Helena Štáchová už dlouhých pětadvacet let propůjčuje svůj hlas Líze Simpsonové, i o tom se z nahrávky dozvíte více. Vzpomínkovou knihu o svém životě napsala při příležitosti svých 60. narozenin a její audiopodobu vydává OneHotBook shodou okolností přesně o deset let později, k jejímu dalšímu životnímu jubileu.
Jednoznačně správným rozhodnutím bylo nechat Život na nitích namluvit přímo Helenu Štáchovou, koneckonců je to její životní příběh a ví tak bezesporu nejlépe, jak ho interpretovat. Navíc má mnohaleté zkušenosti jak z divadla a dabingu, tak i rozhlasu, její přednes je tak nejen procítěný na správných místech, ale také profesionální. Právě přednes přidává knize nový, velice osobní rozměr a není mu co vytknout. Kéž by takových memoárů přímo v podání autorů vzniklo více, sebelepší interpret totiž nemůže něčímu životu porozumět tak jako jeho přímý aktér a tvůrce.
Život paní Štáchové byl a je skutečně pestrý. Jak sama říká: "Je to jako na horské dráze..." A poslech její knihy, která původně vznikala jako deník boje s těžkou nemocí, od níž se utíkala do idylických vzpomínek na dětství i na doby pozdější a méně selankovité, to jen potvrzuje. Na ploše téměř šestnácti hodin se dozvíte mnoho nejen o ní, ale i o její rodině, jejíž život je stejně jako ten její nerozlučně spjat s Divadlem Spejbla a Hurvínka. A návdavkem také mnoho o zvířátkách, která jí provázela životem.
Kromě formy již zmíněných deníkových zápisů, které uvozují samotné vzpomínky, je na knize potažmo nahrávce zajímavé také to, že řazení vzpomínek není příliš chronologické, což v sobě skrývá pro posluchače jisté napětí, kde se s autorkou ocitne příště. I tento moment překvapeni dodává poslechu na zajímavosti a přitažlivosti. Stejně jako houslové hudební předěly mezi kapitolami a i mezi deníkem a vzpomínkami, které jednotlivé linie nejen oddělují, ale také citlivě podtrhují.
Z obalu na nás shlíží autorka a zároveň hlavní protagonistka příběhu. V levém dolním rohu fotografii doplňují loutky jejích dřevěných svěřenců: Hurvínka, pana Spejbla a Máničky. Z neznámého důvodu chybí pejsek Žeryk a paní Kateřina, zvlášť ve druhém případě je to škoda, protože paní Štáchová bábinku nejen mluví, ale dokonce vznikla v roce 1971 přímo pro ni. Je tak její první a zatím jedinou interpretkou. Jinak na černém pozadí obalu najdeme standardní informace.
Prožitky Heleny Štáchové jsou skutečně unikátní a neopakovatelné. Ty dobré i ty špatné a obojí jí život nadělil vrchovatě. Od krásného dětství, přes těžkou autohavárii až po předčasný odchod milovaného manžela, a to je jich zde vyjmenováno jen pár, v (audio)knize je jich mnohem víc.
Ale o ostatních si už musíte poslechnout v podání autorky sami. Poté, co audioknihu doposloucháte, Vám vřele doporučuji poslechnout si pětidílný seriál z dílny Českého rozhlasu, v němž Helena Štáchová velice neformálně a uvolněně popisuje vznik původní knihy a vypráví také některé vzpomínky v ní obsažené, proto je lepší si napřed poslechnout celou autobibliografii a jako třešničku na dortu si pak vychutnat doplňující informace, které pořad obsahuje. Jedná se o lahůdku zejména pro fanoušky.
A mě nezbývá než Heleně Štáchové složit velký hold za to, jak se se vším, co ji v životě potkalo (a většina z toho byla skutečně nelehká) dokázala se ctí a úsměvem vypořádat a zpětně najít i na té největší tragédii něco pozitivního. A to je hodné nejen poslechu, ale také následovaní. Tuto výjimečnou autobibliografii neméně výjimečné osobnosti mohu tedy vřele doporučit nejen oddaným fanouškům Spejbla a Hurvínka, ale také všem, kteří se během svého dětství s touto smích rozdávající dvojicí setkali. A to jsou v Česku v podstatě všichni. A stále vyprodaná večerní představení Divadla S+H jsou důkazem toho, že některým může láska k této dřevěné rodince, v níž však rozhodně nejsou žádná "dřeva", vydržet až do dospělosti. Neboť, abych závěrem parafrázovala citát Jeana Paula, který použila v (audio)knize i sama Helena Štáchová: „Vzpomínky jsou jediným rájem, z něhož nemůžeme být vyhnáni.“ A o vzpomínkách na dětství prožité s Hurvínkem a Máničkou to platí dvojnásob.
Cha chá.
Audioknihu plnou vzpomínek Heleny Štáchové si můžete pořídit také na Audiotéce.cz.
Niki
(Helena Štáchová: Život na nitích, OneHotBook, 2014)